Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym
Ukraina po raz pierwszy zamawia zrobotyzowane moduły uzbrojenia SzaBla ukraińskiego start-upu na szczeblu państwowym
Mykhailo Fedoriv, wicepremier ds. innowacji, edukacji, rozwoju nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy, powiedział, że Ukraina po raz pierwszy zakontraktowała zrobotyzowaną wieżę SzaBla.
Naszym zadaniem jest pomoc w tworzeniu innowacji, aby szybciej docierały na pole bitwy, były szybciej stosowane, otrzymywaliśmy informacje zwrotne i było ich więcej.
Musimy wspierać start-upy i umożliwiać młodym przedsiębiorcom tworzenie projektów, które mają znaczenie na polu walki. Technologia pomaga ratować życie naszych żołnierzy i być skuteczną.
Na platformie peoplesproject.com tylko od lutego do marca 2015 r. udało się zebrać około 440 000 hrywien.
W 2017 r. autorzy zaprezentowali automatyczną wieżyczkę na dorocznej międzynarodowej wystawie broni i bezpieczeństwa, obok rozwiązań opracowanych przez przedsiębiorstwa państwowe.
"Może to być wspieranie zespołu bojowego w misji szturmowej. Może pracować u boku pary snajperów i kontr-snajperów niezależnie. Może to być wsparcie ogniowe" - powiedział Danylo Kovżun, jeden z twórców SzaBla i projektant w Global Dynamics.
Poprzednia wersja tej broni sprawdziła się już na linii frontu. Ivan Savelyev, główny twórca broni, opowiada o tym.
Pod koniec 2016 roku doszło do eskalacji działań wojennych w rejonie Switłodarska. Przed tymi wydarzeniami twórcy i wolontariusze dostarczyli trzy urządzenia do najpotężniejszego karabinu maszynowego w naszej armii do 1. batalionu 54. brygady, który bronił naszej ziemi na tych granicach. Urządzenia były bardzo wygodne dla żołnierzy - na kołach, z systemami naprowadzania, ze skrzynkami amunicyjnymi. I w pewnym momencie te działa odegrały decydującą rolę w bitwie. Podczas pierwszego dnia bitwy karabiny maszynowe nie przestawały strzelać ani na chwilę.
W innym gorącym punkcie, w pobliżu Avdiivki, karabiny maszynowe dla DSzK są również z powodzeniem używane. I to w takiej liczbie, że trudno zliczyć, ile ich tam wysłano.
Bezzałogowa wieża może być wyposażona w różne rodzaje broni i może być montowana na sprzęcie, ziemi lub pojazdach specjalnych. "SzaBla" jest skuteczny zarówno z okopów, ziemianek, jak i podczas transportu w pickupie.
Wieżyczka jest wyposażona w kamerę wideo i kamerę termowizyjną. Dzięki sprzętowi do wykrywania i nadzoru oraz zdalnemu sterowaniu operatorzy mogą prowadzić ogień z modułu z bezpiecznej lokalizacji.
Warto zauważyć, że Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło pierwsze trzy egzemplarze zdalnie sterowanego modułu bojowego "SzaBla" we wrześniu 2023 roku.
Służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy
Komentarz