• Strona domowa
  • Prezydent RP w Kijowie. Wizyta „w Ukrainie” wywołała burzę w sieci!
„W Ukrainie” czy „na Ukrainę”?
14:40, 24 sierpnia
Wiarygodne źródło

Prezydent RP w Kijowie. Wizyta „w Ukrainie” wywołała burzę w sieci!

„W Ukrainie” czy „na Ukrainę”?
Foto: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / (c) Grzegorz Jakubowski

Foto: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / (c) Grzegorz Jakubowski

Na oficjalnym fanpage'u Kancelarii Prezydenta RP dzisiaj pojawiła się publikacja:

#Kijów | Rozpoczęła się wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Ukrainie. W 33. rocznicę Niepodległości Ukrainy Prezydent RP bierze udział w obchodach.

Wydawałoby się, że wizyta prezydenta w tak ważnym dniu powinna być bezdyskusyjna. Jednak w sieci wybuchła burza. Wszystko przez użycie przyimka „w” w wyrażeniu „w Ukrainie”. Choć wiele osób przyjęło to z aprobatą, zwłaszcza Ukraińcy, nie zabrakło głosów krytycznych. Na profilu szybko pojawiły się komentarze prorosyjskich botów i zwolenników Konfederacji, którzy upierali się przy formie „na Ukrainie”.

„W Ukrainie” czy „na Ukrainę”

„W Ukrainie” czy „na Ukrainę”

Rada Języka Polskiego wielokrotnie wyrażała opinię w tej kwestii, podkreślając, że tradycyjne użycie przyimka „na” w odniesieniu do Ukrainy jest reliktem dawnej rzeczywistości politycznej. Niemniej jednak, w obecnej sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę, forma „w Ukrainie” zyskuje na znaczeniu. Rada zachęca do stosowania tej formy szczególnie w kontekście publicznym i oficjalnym, podkreślając, że nie jest to jedyny poprawny sposób, ale wyraz szacunku dla suwerenności Ukrainy.

Warto zaznaczyć, że rosnąca popularność konstrukcji „w Ukrainie” nie jest przypadkowa. Od momentu rozpoczęcia wojny w 2022 roku, liczba jej użyć wzrosła lawinowo, co wyraźnie widać w monitorujących teksty prasowe korpusach językowych. Forma „na Ukrainie” wciąż dominuje, ale różnica między nimi stale się zmniejsza.

Co więcej, sama Rada Języka Polskiego zwraca uwagę, że oficjalna nazwa państwa Ukraina nie zawiera słowa „republika”, co uniemożliwia stosowanie bardziej oficjalnej formy z przyimkiem „w”, jak ma to miejsce w przypadku innych krajów (np. w Republice Białorusi).

W odpowiedzi na zmiany w języku, Rada zachęca do szerokiego stosowania konstrukcji „w Ukrainie” i „do Ukrainy” w tekstach oficjalnych, podkreślając, że takie podejście lepiej oddaje obecne realia polityczne i jest bardziej akceptowane przez ukraińskich obywateli.

Podsumowując, choć oba typy połączeń są poprawne, warto dostosować język do kontekstu, w jakim się znajdujemy. Jak zauważa Rada Języka Polskiego, język ewoluuje, a forma „w Ukrainie” jest tego najlepszym przykładem.

Opinie użytkowników internetu:

Pod postem z wizytą prezydenta nie zabrakło również głosów poparcia dla Ukrainy. Wśród nich pojawiły się jednak komentarze krytyczne ze strony prorosyjskich botów i zwolenników Konfederacji, co tylko przyciągnęło jeszcze większą uwagę do tego postu na Facebooku.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi
#w Ukrainie #Andrzej Duda

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...