Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego
Nowa współpraca miast i gmin na rzecz rozwoju kultury Lubelszczyzny i starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
9 maja 2024 roku to historyczna data dla Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. W tym dniu miasta, gminy i powiaty regionu podpisały deklarację współpracy kulturalnej, tworząc Unię Kultury Obszaru Metropolitalnego. Inicjatywa ta ma na celu rozwój i promocję kultury na Lubelszczyźnie, a także wspólne starania o uzyskanie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, podkreślił, że świętowanie dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej łączy się z aspiracjami miasta do uzyskania prestiżowego tytułu. W aplikacji konkursowej Lublin stawia na ideę Re:union, nawiązując do tradycji Unii Lubelskiej, która była ponadnarodową i wielokulturową wspólnotą.
Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego jest częścią Stowarzyszenia Lubelski Obszar Metropolitalny, które zrzesza 26 partnerów. Deklaracja ma na celu zainicjowanie trwałej współpracy kulturalnej, promowanie kultury regionu w kraju i za granicą oraz opracowanie strategii rozwoju kultury na Lubelszczyźnie. Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina, podkreśla, że unia skupi się na wspólnych przedsięwzięciach artystycznych i wzajemnej promocji miast, gmin i powiatów.
W ramach Europejskiej Stolicy Kultury działania mają na celu ochronę i promowanie różnorodności kulturowej Europy, podkreślając jednocześnie cechy wspólne. Inicjatywa ma wspierać wzajemne zrozumienie i dialog międzykulturowy, a także eksponować wspólne dziedzictwo kulturowe. Przyczyni się również do długoterminowego rozwoju miast i regionów, integrując otaczające je obszary.
Unia Kultury Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego ma być okazją do realnej współpracy między samorządami, artystami i organizacjami pozarządowymi. Jest to szansa na promocję miast i gmin wschodniej Polski na arenie międzynarodowej, co wzmocni ich pozycję w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Komentarz