Sukces projektu Zdorovo: Jak Ukraińcy otrzymują opiekę medyczną w Polsce
Zespół Zdorovo rozpoczął swoją działalność w sektorze opieki zdrowotnej i medycznej w 2021 roku. Inicjatywa miała na celu pomoc ukraińskim pracownikom służby zdrowia w uzyskaniu prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce, zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi w kraju. W styczniu 2022 r. projekt otrzymał dotację w wysokości 1 mln zł od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wdrożenie platformy www.zdorovo.pl, która ułatwia integrację migrantów z Europy Wschodniej z polskim systemem opieki zdrowotnej.
W lutym 2022 r., po wybuchu wojny na Ukrainie, zespół Zdorovo uruchomił infolinię dla Ukraińców poszukujących opieki medycznej w Polsce. Infolinia pomagała setkom osób dziennie uzyskać informacje o usługach medycznych i organizowała wolontariuszy do pomocy w tłumaczeniu podczas wizyt lekarskich.
W kwietniu 2022 r., we współpracy z ukraińskimi lekarzami, projekt Zdorovo zaczął zapewniać bezpośrednią opiekę medyczną pacjentom z Ukrainy w Polsce. Dzięki temu pacjenci mogli korzystać z bezpłatnych wizyt u pediatrów i lekarzy rodzinnych, a także bezpłatnych badań. Do projektu włączono również lekarzy specjalistów. Współpraca rozszerzyła się na cztery ośrodki medyczne w Lublinie, a w latach 2023-2024 projekt został rozszerzony na placówki medyczne w Warszawie, Wrocławiu, Mysłowicach, Przemyślu i Krakowie, gdzie również pracują ukraińscy lekarze.
Większość lekarzy, którzy dołączyli do projektu po wybuchu wojny, stała się przykładem udanej adaptacji Ukraińców za granicą, którym udało się uzyskać licencje i zintegrować z systemem. Dzięki Zdorovo ponad 200 pracowników służby zdrowia potwierdziło swoje kwalifikacje i uzyskało prawo do pracy.
W okresie istnienia projektu ponad 10 000 Ukraińców uzyskało dostęp do usług medycznych, a Zdorovo obsługuje około 750 pacjentów miesięcznie w Lublinie. Na początku 2024 roku powstał portal Zdorovo.pl, zrzeszający ukraińskich lekarzy z 17 miast, umożliwiający im promowanie swoich usług i publikowanie artykułów popularnonaukowych.
Vira Orel, dyrektor operacyjny projektu, pochodzi z Mykołajewa i od dziesięciu lat mieszka w Polsce, kierując tą inicjatywą.
Komentarz