Nowości w roku szkolnym 2023/2024: Laptopy dla uczniów i wsparcie dla nauczycieli
W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele mogą spodziewać się kilku istotnych zmian. Czwartoklasiści otrzymają laptopy, a nauczyciele wsparcie w postaci bonu na zakup sprzętu. Ponadto w szkołach pojawi się nowy przedmiot, a lista lektur zostanie uzupełniona o gry o walorach edukacyjnych.
Laptopy dla uczniów
Rząd rozpoczyna program wsparcia cyfrowego dla uczniów. Czwartoklasiści szkół podstawowych (publicznych, niepublicznych i artystycznych) otrzymają laptopy zakupione przez Ministerstwo Cyfryzacji. Samorządy i dyrektorzy szkół będą odpowiedzialni za dystrybucję sprzętu. Laptopy mają trafić do uczniów do 30 września, ale w pierwszym roku wsparcia termin ten może się przedłużyć do 31 grudnia.
Wsparcie dla nauczycieli
Nauczyciele otrzymają jednorazowy bon w wysokości 2,5 tys. zł na zakup laptopa. Aby skorzystać z tego wsparcia, nauczyciel musi złożyć odpowiedni wniosek. Bon będzie można wykorzystać w wybranych sklepach do końca 2025 roku. Do takiego wsparcia uprawnieni są wszyscy nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Wynagrodzenie nauczycieli
Od 1 stycznia 2023 r. nastąpił wzrost średnich stawek wynagrodzenia nauczycieli o 7,8%. W związku z 250. rocznicą powołania Komisji Edukacji Narodowej wszyscy nauczyciele otrzymają jednorazową nagrodę w wysokości 1125 zł.
Zmiany w szkołach ponadpodstawowych
W szkołach ponadpodstawowych zostanie wprowadzony nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Ponadto uczniowie będą mogli wybrać język łaciński zamiast drugiego języka obcego nowożytnego.
Zmiany w podstawie programowej
Lista lektur w przedmiocie język polski zostanie uzupełniona o gry "This War of Mine" i "Gra Szyfrów". Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje również wprowadzenie zmian w egzaminie maturalnym, które umożliwią zdawanie języka łacińskiego.
W przygotowaniu
Trwają prace nad nowelizacją podstaw programowych dotyczących wychowania fizycznego. Planowane są testy sprawnościowe dla uczniów.
W Sejmie odrzucono poprawki Senatu dotyczące działania organizacji na terenie szkół, które miałyby promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci.
Komentarz