Lubelskie województwo nie szczędzi pomocy dla Ukrainy
Prawie pół miliarda złotych - tyle wynosi wartość wsparcia udzielonego przez organy samorządu terytorialnego, organizacje społeczne i mieszkańców województwa lubelskiego dla obywateli Ukrainy.
Obliczenia dotyczące pomocy udzielonej Ukraińcom zostały sporządzone dla raportu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie w związku z zbliżającą się pierwszą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.
To kompleksowy przegląd wsparcia udzielonego naszym wschodnim sąsiadom przez lokalne władze województwa lubelskiego oraz poszczególne jednostki, instytucje publiczne czy organizacje pozarządowe - informuje Remigiusz Małecki, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.
Dokument zawiera m.in. charakterystykę zjawiska migracji uchodźców z Ukrainy do Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego, analizę i zakres wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy w zakresie pomocy finansowej i materialnej, w transporcie, zakwaterowaniu, edukacji czy zatrudnieniu.
Raport uwzględnia pomoc udzielaną zarówno przez samorząd województwa i administrację państwową, jak i przez wszystkie powiaty i gminy, które były ankietowane, co pozwoliło ocenić pomoc udzielaną obywatelom Ukrainy.
Z dostępnych informacji wynika, że po rosyjskiej agresji 3,2 miliona uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę przez przejścia graniczne znajdujące się w województwie lubelskim. Większość uchodźców (67%) stanowiły kobiety. Nocleg w regionie znalazło 171 tysięcy osób, a ponad 21 000 z nich znalazło zatrudnienie w województwie lubelskim.
Ogółem otrzymali 1,7 tysiąca ton różnego rodzaju produktów: żywność, odzież, środki higieny, artykuły dla dzieci, materace, koce, śpiwory i wyroby medyczne, a także sprzęt AGD i nawet karetki pogotowia. Urząd Marszałkowski informuje, że w tym czasie w szpitalach podległych samorządowi województwa leczono 1,3 tysiąca uchodźców. Pomoc została również udzielona uczniom z Ukrainy, którzy kontynuowali naukę w szkołach na terenie całego województwa (6,3 tys. osób).
Jak przypomina marszałek województwa Jarosław Tchórski, raport jest próbą podsumowania tego, co już zrobiono dla Ukrainy.
Lubelszczyzna stała się pierwszym schronieniem dla kobiet, dzieci i starców z Ukrainy, uciekających przed wojną. Od pierwszych dni rosyjskiej agresji podjęliśmy szeroki zakres działań, w tym pomoc skierowaną do ludzi, którzy znaleźli schronienie w województwie lubelskim, a także do tych, którzy pozostali w swoim kraju - wyjaśnia marszałek Tchórski.
Raport o pomocy udzielonej Ukrainie przez województwo lubelskie został również przekazany ukraińskim partnerom Lubelszczyzny podczas wizyty w ubiegłym tygodniu we Lwowie wice-marszałka Zbigniewa Wojciechowskiego. Przedstawiciele samorządu województwa omówili m.in. perspektywy partnerskiej współpracy w zakresie przygotowywania wspólnych projektów programu "Interreg Next 2021-27" oraz rozwój komunikacji kolejowej.
Komentarz