• Strona domowa
  • Dr Kuprianowicz: Obchody Dnia Jedności Ukrainy odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji
15:00, 23 stycznia 2023

Dr Kuprianowicz: Obchody Dnia Jedności Ukrainy odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji

Dr Kuprianowicz: Obchody Dnia Jedności Ukrainy odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji

Obchodzimy rocznicę proklamacji niepodległości Ukrainy w czasie, gdy Ukraina musi ponownie walczyć o tę niepodległość z bronią w ręku.

W tym roku obchody Dnia Jedności Ukrainy odbywają się w cieniu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, której celem jest zniszczenie państwa i narodu ukraińskiego.

Ukraińcy, podobnie jak sto lat temu, muszą ponownie walczyć z bronią w ręku o swoją wolność, o swoją ojczyznę, o prawo do istnienia, o prawo do własnej tożsamości. W tym kontekście narodowe święto 22 stycznia ma dla Ukraińców szczególne znaczenie. Idea niepodległości Ukrainy i jedności państwa ponownie wymaga walki z agresorem, każdego dnia ukraińscy żołnierze walczący z rosyjską agresją oddają za to swoje życie.

Lublin to jedno z miast, do których w ubiegłym roku przybyło wielu uchodźców z Ukrainy, dlatego można się spodziewać, że 22 stycznia pokażą swoją obecność i wsparcie dla własnego kraju. Jednak obchody Dnia Jedności Ukrainy w Lublinie mają znacznie dłuższą tradycję.

W Lublinie Dzień Jedności i Niepodległości Ukrainy tradycyjnie obchodzi się przy pomniku ku czci żołnierzy Armii Ludowej Ukrainy na prawosławnym cmentarzu przy ul. Lipowej. Żołnierze Armii Ludowej Republiki Ukrainy, spoczywający na prawosławnym cmentarzu w Lublinie, byli sojusznikami Polski w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 roku, w wyniku podpisanego w kwietniu 1920 roku traktatu sojuszniczego między Polską a Ludową Republiką Ukrainy, zwanego Paktem Petlury-Piłsudskiego. Po przegranej walce o niepodległość Ukrainy ukraińscy żołnierze pozostali na emigracji w Polsce, ich grupa licząca kilkaset osób mieszkała w Lublinie i okolicach. Po ich śmierci żołnierzy URL pochowano na jednym z działek prawosławnego cmentarza. W 2001 roku w koszarach ukraińskich żołnierzy na ich cześć postawiono pomnik, gdzie odbywają się coroczne uroczystości z okazji, między innymi, Dnia Jedności Ukrainy.

Dr Grzegorz Kuprianowicz to historyk, aktywista mniejszości ukraińskiej w Polsce, prezes Towarzystwa Ukraińskiego. Jest członkiem Wspólnej Komisji Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...