• Strona domowa
  • Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Lublinie
09:00, 22 stycznia 2023

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Lublinie

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Lublinie

Uroczystości związane z największym polskim powstaniem narodowym XIX wieku są hołdem dla tych, którzy zginęli z patriotyzmu, heroizmu i wytrwałości. Prezentujemy program świętowania w Lublinie.

Co roku tysiące Polaków uczestniczą w uroczystościach ku czci bohaterskich przodków, uczestników powstania, które wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku i było największym powstaniem przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

W Powstaniu Styczniowym wzięło udział ponad 200 000 ludzi, którzy uczestniczyli w ponad 1,2 tys. bitew i potyczek. Porażka powstania nie wykluczała szans na odzyskanie wolności. Najeźdźcom nie udało się złamać ducha narodu. Powstanie Styczniowe stało się bodźcem dla kolejnych pokoleń do kontynuowania walki o wolność, co doprowadziło do odzyskania niepodległości po I wojnie światowej.

W Lublinie odbędą się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W wydarzeniu planuje uczestniczyć lubelski wojewoda Lech Sprawka. Poniżej przedstawiamy program uroczystości.

160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Lublinie

Niedziela 22.01

Miejsce: Lublin: Pomnik Powstańców Styczniowych, ul. Generała Mariana Langiewicza oraz Grób Powstańców Styczniowych, cmentarz, ul. Lipowa; kościół św. Piotra i Pawła (klasztor Zakonu Mniejszych Braci Kapucynów), ul. Krakowskie Przedmieście, 44; Plac Litewski

Program:

10.00 – zapalenie świec w miejscach pamięci powstańców styczniowych: Pomnik Powstańców Styczniowych na miejscu ich rozstrzelania (ul. Mariana Langiewicza) oraz Grób Powstańców Styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej.

11.00 - msza święta za poległych, zamordowanych, deportowanych na Syberię, represjonowanych i zmarłych powstańców styczniowych (Kościół św. Piotra i Pawła (klasztor kapucynów), Krakowskie Przedmieście, 44)

12.00 – uroczyste przemówienie na Placu Litewskim:

  • przemówienie dowódcy garnizonu
  • podniesienie flagi państwowej, odśpiewanie hymnu państwowego
  • przemówienie wojewody lubelskiego
  • apel pamięci i salwa honorowa
  • składanie kwiatów przy Pomniku Nieznanego Żołnierza
  • przegrupowanie oddziałów i defilada
  • zakończenie ceremonii
Jeśli zauważysz błąd, zaznacz odpowiedni tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redaktorowi

Komentarz

Ostatnie wiadomości
Ogłoszenia
live comments feed...