Lublin: Nowe zasady odbioru odpadów
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady odbioru odpadów. Co się zmieniło?
Z początkiem nowego roku zaczęły obowiązywać nowe zasady przyjmowania odpadów na Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów przy ulicy Głuskiej 6.
Jedną z największych zmian jest to, że w punkcie nie przyjmują bioodpady. Chodzi tu o trawę lub inne części roślin, które miasto będzie odbierało bezpośrednio od gospodarzy. Istnieje również opcja samodzielnego kompostowania. W takim przypadku do jamy kompostowej mogą trafiać nie tylko części roślin, ale też odpady kuchenne z wyjątkiem tych, które pochodzą od zwierząt. Jeśli ktoś zdecyduje się na takie działanie, to otrzyma częściowe zwolnienie z opłaty - 5 złotych miesięcznie.
Inną ważną zmianą jest ograniczenie ilości odpadów. Gdy to odpady medyczne typu igieł strzykawek lub glukometrów można oddawać bez limitu, to opony są ograniczone do 8 sztuk rocznie z jednego gospodarstwa domowego, a odpady budowlane do 2 ton rocznie. Oprócz tego właściciel nieruchomości zamieszkałej jest uprawniony do samodzielnego i nieodpłatnego dostarczania odpadów, a warunkiem przyjmowania będzie dowód opłaty za poprzedni miesiąc.
Ważne również to, że teraz pojemniki i worki z odpadami mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej za dobę przed dniem odbioru i nie później 6 rano. Gałęzie lub inne duże odpady należy związać tak, żeby możliwy był ręczny ładunek.
Foto: UM Lublin
Komentarz