Inwestycje unijne w Lublinie. Co powstało dzięki środkom unijnym?
Программы финансовой помощи ЕС самых различных грантов, займов, долгосрочного кредитования и финансирования проектов.
1 maja 2019 roku obchodziliśmy 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przez te lata Polska i poszczególne regiony uległy dużym zmianom, przede wszystkim dzięki dotacjom, które zostały wprowadzone w ważne inwestycje. W województwie lubelskim najdroższym projektem Lubina, zrealizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, jest Lotnisko Lubelskie.
Lotnisko Lubelskie
Całkowity koszt wyniósł ponad 474 miliony złotych, z czego Unia Europejska dołożyła prawie 125 milionów. Dzięki temu Lubin ma swoje „okno na świat”. Z lotniska Świdnik można latać w wielu kierunkach, zarówno na zachód, jak i na wschód. Liczba pasażerów rośnie z roku na rok, a samo lotnisko wciąż się rozwija.
— Lotnisko w Świdniku to najpopularniejszy projekt w regionie, zbudowany z pomocą funduszy UE — mówi Jarosław Stawiarz, marszałek województwa lubelskiego.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Przez ponad 40 lat w centrum Lublina stał duży niedokończony budynek, którego budowa rozpoczęła się w 1974 roku. Inwestycja została nagle wstrzymana, a przez dziesięciolecia nikt nie brał się za kontynuację. Z tego powodu budynek zyskał nazwę „Teatr w budowie”. Tylko dzięki Unii Europejskiej projekt został zakończony, a Centrum Spotkania Kultur otworzyło swoje podwoje pod koniec 2015 roku. Teraz jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Lublinie i całym województwie. Należy także wspomnieć o budowanym obok centrum konferencyjnym, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Oczywiście również dzięki dodatkowym funduszom UE.
Arena Lublin
Bez 63 milionów złotych funduszy europejskich nie powstałby nowoczesny stadion miejski w Lublinie. Obiekt, który może pomieścić 15,5 tysiąca osób, został otwarty w 2014 roku. W 2017 roku na Arenie Lublin odbyło się kilka meczów w ramach Mistrzostw Europy U-21. A za kilka dni rozpocznie się Mistrzostwo Świata U-20 w piłce nożnej. Na „Arenie Lublin” odbędą się mecze grupowe, 1/8 finału oraz półfinał.
Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 815 Wysznice — Parczew — Siemień — Lubartów
To jedna z największych inwestycji w zakończeniu perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Projekt o wartości 260 milionów złotych uzyskał wsparcie z funduszy europejskich w postaci współfinansowania w wysokości 216 milionów złotych. Dzięki tym środkom Lubelszczyzna zyska nie tylko wyremontowane drogi, ale i zupełnie nowe.
— Dzięki funduszom z bieżącej perspektywy finansowej zbudujemy 335,71 km dróg — dodaje marszałek Jarosław Stawiarz.
Komentarz